Patrioto! Napisz i opublikuj swój artykuł Dodaj zdjęcia i filmy Zostań Lokalnym Patriotem24 Załóż konto! Publikuj!


Powrót uczniów do nauki stacjonarnej od 10 stycznia 2022 r.


Powrót uczniów do nauki stacjonarnej od 10 stycznia 2022 r.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami 10 stycznia 2022 r. uczniowie wracają do nauki w trybie stacjonarnym. Organizacja pracy w szkołach i placówkach na terenie całego kraju powinna odbywać się w reżimie sanitarnym i przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa.

 

Nauka stacjonarna w szkołach

Do 9 stycznia 2022 r. na obszarze kraju ograniczone jest funkcjonowanie publicznych i niepublicznych:

  • szkół podstawowych;
  • szkół ponadpodstawowych;
  • placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego;
  • szkół artystycznych realizujących wyłącznie kształcenie artystyczne oraz placówek artystycznych;
  • szkół artystycznych realizujących także kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej lub liceum ogólnokształcącego

10 stycznia 2022 r. do nauki stacjonarnej wracają uczniowie wszystkich typów szkół. 

Podstawa prawna

Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 13 grudnia 2021 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Bezpieczny powrót do nauki w trybie stacjonarnym

Zapewnienie bezpieczeństwa – przy optymalnych warunkach nauki – oraz dbałość o zdrowie, w tym zdrowie psychiczne, to priorytetowe cele zarówno Ministra Edukacji i Nauki, jak i całego środowiska oświatowego. Aby nauka w trybie stacjonarnym, mimo stanu epidemii, trwała jak najdłużej, zachęcamy i rekomendujemy, aby we wszystkich szkołach i placówkach zintensyfikowano działania w obszarze bezpieczeństwa sanitarnego. Są one niezwykle ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa nauczycieli, uczniów i ich rodzin.

Istotny wpływ na spowolnienie rozprzestrzeniania się choroby spowodowanej kolejnymi mutacjami koronawirusa ma:

  • przestrzeganie aktualnych przepisów prawa dotyczących ograniczeń, nakazów i zakazów;
  • stosowanie się do Wytycznych MEiN, MZ i GIS dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych;
  • aktualizacja i upowszechnienie wśród uczniów i rodziców wewnętrznego regulaminu lub procedur funkcjonowania szkoły w czasie epidemii, z uwzględnieniem specyfiki placówki, w tym realizacji zajęć pozalekcyjnych.

Przypominamy, że należy zapewnić taką organizację pracy szkoły, która umożliwi zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły, szczególnie w miejscach wspólnych, a także ograniczy gromadzenie się uczniów na terenie szkoły. Dyrektor szkoły powinien wprowadzić obowiązek noszenia maseczek w przestrzeniach wspólnych, gdy nie ma możliwości zachowania dystansu, a uczniowie powinni ten obowiązek respektować. W najbliższym czasie kolejny raz szkoły zostaną zaopatrzone w środki ochrony indywidualnej.

Obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej został uregulowany w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.  

Zalecamy korzystanie z obowiązujących rekomendacji dotyczących bezpieczeństwa i przypominamy o kontynuowaniu upowszechniania informacji o szczepieniach (zarówno dla pracowników szkół, jak i uczniów) jako najbardziej skutecznej formie przeciwdziałania COVID-19. Działania o charakterze edukacyjnym dotyczące promowania zdrowia, aktywności fizycznej i roli szczepień w codziennym życiu powinny być obecnie stałym elementem pracy szkoły.

Więcej informacji

Przypominamy i zachęcamy nauczycieli wychowania przedszkolnego, szkół podstawowych i ponadpodstawowych do korzystania z materiałów edukacyjnych dotyczących szczepień:

W przypadku dodatkowych pytań lub wątpliwości w zakresie szczepień dzieci i młodzieży dyrektorzy oraz rodzice więcej informacji mogą znaleźć na stronie internetowej, na profilu #SzczepimySię, a także pod numerem infolinii 989.

Ferie zimowe w roku szkolnym 2021/2022

Bez zmian pozostają terminy rozpoczęcia i zakończenia ferii zimowych w poszczególnych województwach w roku szkolnym 2021/2022. Jako pierwsi, już 17 stycznia, odpoczynek rozpoczną uczniowie z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego. Z kolei ostatnia tura ferii rozpocznie się 14 lutego i obejmie dzieci i młodzież z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego, śląskiego.

Kalendarz ferii zimowych:

17-30 stycznia 2022 r.

województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie

24 stycznia – 6 lutego 2022 r. 

województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie

31 stycznia – 13 lutego 2022 r.

województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie

14-27 lutego 2022 r.

województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie

Przypominamy, że Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowało wytyczne dla organizatorów wypoczynku zimowego dzieci i młodzieży w roku szkolnym 2021/2022.

Źródło: gov.pl


Komentarze

Podobne informacje

[VIDEO] Obchody 80–lecia IV Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku

[VIDEO] Obchody 80–lecia IV Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku

2026-06-05 12:11:34

Prezydent RP Karol Nawrocki wziął udział w uroczystych obchodach 80–lecia IV Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego im. Marynarzy Wojsk Ochrony Pogranicza w Gdańsku.

[VIDEO] Obchody 80–lecia IV Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku

[VIDEO] Obchody 80–lecia IV Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku

2026-06-05 12:11:34

Prezydent RP Karol Nawrocki wziął udział w uroczystych obchodach 80–lecia IV Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego im. Marynarzy Wojsk Ochrony Pogranicza w Gdańsku.

[VIDEO] Obchody 80–lecia IV Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku

[VIDEO] Obchody 80–lecia IV Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku

2026-06-05 12:11:34

Prezydent RP Karol Nawrocki wziął udział w uroczystych obchodach 80–lecia IV Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego im. Marynarzy Wojsk Ochrony Pogranicza w Gdańsku.

[VIDEO] Obchody 80–lecia IV Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku

[VIDEO] Obchody 80–lecia IV Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku

2026-06-05 12:11:34

Prezydent RP Karol Nawrocki wziął udział w uroczystych obchodach 80–lecia IV Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego im. Marynarzy Wojsk Ochrony Pogranicza w Gdańsku.

[VIDEO] Obchody 80–lecia IV Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku

[VIDEO] Obchody 80–lecia IV Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku

2026-06-05 12:11:34

Prezydent RP Karol Nawrocki wziął udział w uroczystych obchodach 80–lecia IV Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego im. Marynarzy Wojsk Ochrony Pogranicza w Gdańsku.

Rząd przyjął projekt ustawy o prawach i obowiązkach ucznia

Rząd przyjął projekt ustawy o prawach i obowiązkach ucznia

2026-04-09 06:59:36

Rada Ministrów na posiedzeniu 8 kwietnia 2026 r. przyjęła projekt ustawy o prawach i obowiązkach ucznia. Teraz projekt zostanie skierowany do Sejmu RP.

Wojsko przyciąga młodych. W tym roku 2,6 tys. osób rozpoczęło naukę na studiach wojskowych

Wojsko przyciąga młodych. W tym roku 2,6 tys. osób rozpoczęło naukę na studiach wojskowych

2025-10-08 07:44:37

Według danych Ministerstwa Obrony Narodowej z lipca br. mamy ponad 210 tys. żołnierzy zawodowych i 41 tys. żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Celem ustanowionym po wybuchu wojny w Ukrainie jest osiągnięcie liczebności armii na poziomie 300 tys. osób. Jego realizacji służą zachodzące na przestrzeni ostatnich trzech lat zmiany w przepisach czy usprawnienie procesu rekrutacji. Obserwowany jest także wzrost zainteresowania nauką w klasach mundurowych i na uczelniach wojskowych.

[VIDEO] Prezydent na nauguracji roku akademickiego na Politechnice Gdańskiej

[VIDEO] Prezydent na nauguracji roku akademickiego na Politechnice Gdańskiej

2025-10-02 09:31:01

Prezydent RP wziął udział w uroczystej inauguracji roku akademickiego na Politechnice Gdańskiej. – Historia mądrością, przyszłość wyzwaniem – to dewiza Politechniki Gdańskiej i cieszę się, że tak brzmi, bo jest mi bardzo bliska – powiedział w swoim wystąpieniu Karol Nawrocki.

[VIDEO] Prezydent na nauguracji roku akademickiego na Politechnice Gdańskiej

[VIDEO] Prezydent na nauguracji roku akademickiego na Politechnice Gdańskiej

2025-10-02 09:31:01

Prezydent RP wziął udział w uroczystej inauguracji roku akademickiego na Politechnice Gdańskiej. – Historia mądrością, przyszłość wyzwaniem – to dewiza Politechniki Gdańskiej i cieszę się, że tak brzmi, bo jest mi bardzo bliska – powiedział w swoim wystąpieniu Karol Nawrocki.

[VIDEO] Kompas Jutra: prof. Izdebski o zdrowiu młodzieży, seksualizacji i szkolnych emocjach

[VIDEO] Kompas Jutra: prof. Izdebski o zdrowiu młodzieży, seksualizacji i szkolnych emocjach

2025-09-26 12:50:53

Czy szkolna miłość to tylko zauroczenie? Prof. Zbigniew Izdebski w podcaście Kompas Jutra wyjaśnia, jak edukacja zdrowotna może chronić młodych ludzi przed zagrożeniami i fake newsami.




2